Liposuction

Liposuction (Yağ Emme) nedir ?

Diyet ve düzenli spora rağmen verilemeyen kilolar çoğu insanın ortak problemidir. Liposuction erimeye dirençli ve anormal yerleşimli yağ birikimlerinin tedavisi amacıyla geliştirilmiş bir yöntemdir. Ancak zamanla uygulama alanı genişlemiş ve belli bazı kurallar çerçevesinde zayıflama ve vücut konturlarının düzeltilmesi amacıyla da kullanılır olmuştur.

Liposuction İçin Uygun Hastalar Kimlerdir ?

Her yaş grubundaki hataya liposuction yapılabilir.

Liposuction için ideal hasta;
– Henüz doğum yapmamış (kadınlar için),
– Tedavisi devam eden bir hastalığı olmayan,
– Harekete engeli bulunmayan,
– Bel, karın, sırt, basen, kalça, uyluk iç yüzü, diz çevresi, çene altı gibi bölgelerde yağ fazlalığı olan,
– Spor ve diyete rağmen bu birikimlerden kurtulamayan hastadır.

Liposuction Nasıl Yapılır ?

İşlem çoğu zaman genel anestezi altında yapılır. İnceltilecek olan vücut bölgesi özel bir sıvı ile şişirilir (Klein Solüsyonu). Bu sıvının yağ hücrelerini şişirerek, patlamaya hazır hale getirilmesini takiben, kanüller yardımıyla yağ hücreleri emilir. Liposuction işleminde sadece kanüllerin sokulduğuyaklaşık 1 cm uzunluğunda izler kalır. Bu izler zaman içerisinde kaybolur.

Liposuction İşlemi İle Ne Kadar Yağ Alınabilir ? 
Sanılanın aksine; liposuction ile sağlıklı ve genç hastalardan 10-12 litreye kadar yağ almak mümkündür. Hastanın herhangi bir kalp-damar hastalığı yoksa, diyabet hastası değilse, varis gibi damar problemleri bulunmuyorsa, daha önce geçirilmiş emboli öyküsü yoksa, erken harekete engel bir durumu yoksa, kan sulandırıcı ve benzeri ilaç kullanmıyorsa ve sigara bağımlılığı yoksa işlem güvenle yapılabilir. Klasik kitaplarda 4 litre güvenli sınır gibi görünse de, literatürde çok kez 10 litre üzerinde yağ alımının sağlıklı bir şekilde yapıldığı görülmektedir.

Liposuction İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir ?

Sıvı verme işleminden sonra yağ hücrelerinin daha kolay parçalanması amacıyla bazı enstrümanlar kullanılabilir. Eğer özelleşmiş bir lazer probu ile yağ hücreleri parçalanıp daha sonra emiliyorsa buna ‘Lazer Lipoliz’ adı verilir.

Yağ hücrelerinin parçalanması için ultrasonik ses dalgaları kullanılıyorsa‘Vaser’, radyofrekans dalgaları kullanılıyorsa ‘RF Lipoliz’ denir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, liposuction da temel prensip aynı olup, düzgün vücut hatlarının oluşmasını sağlayan en önemli faktör deneyim ve el becerisidir.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır ?

İşlem sonrası hastanın hastanede kalması gerekmez ve bir kaç saat sonra taburcu olabilir. Ancak büyük hacimli yağ alımlarında 1 gün süreyle hastanede takip önerilir. Liposuction sonrası hasta 1-2 gün içerisinde rahatlıkla günlük hayatına dönebilir. İşlem sonrası 1. haftada yağ alınan bölgelerde ödem gelişir. Günlük yapılan masajlar ile bu ödemin dağıtılması; daha hızlı iyileşme ve daha düzgün vücut hatlarının elde edilmesini sağlar. Uygulama yapılan alana göre hastanın 6 hafta süreyle özel korse ya da bandajlar kullanması önerilir. Sigara kullanımı, ameliyat sonrası iyileşme sürecini olumsuz etkiler.

Liposuction İşleminin Faydaları Nelerdir ?

1- Diyet ve spora rağmen verilemeyen yağ birikimleri ve kilolardan kalıcı olarak kurtulmayı sağlar
2- Vücudun diğer kısımlarıyla uyumlu ve düzgün bir fizik elde edilir.
3- Vücudun yağ yükünü azaltır. Kalp ve damar hastalıkları riskinde belirgin azalma sağlar.
4- Göbek çevresinde birikim ile karakterize ‘santral obezite’ nin azalmasını sağlar.

Liposuction ile Alınan Yağ Doku Tekrar Oluşabilir mi ?

İnsan vücudundaki yağ hücreleri ergenliğin sonuna kadar bölünmeye ve sayıca artmaya devam ederler. Ancak ergenlik sonrası erişkin bir kişinin vücudunda sabit sayıda yağ hücresi vardır. Kişi kilo alıp verdikçe bu hücrelerin sayısında bir değişimolmaz ancak hacimlerinde artış olur. Zira bir yağ hücresi kendi hacminin 6-7 katına kadar büyüyebilir. Egzersiz, diyet, kavitasyon, radyofrekans gibi bir çok yöntemin etkisi; bu hücrelerin içerisindeki yağı boşaltmaktan ibarettir. Dolayısıyla yöntem bırakıldığı anda bu hücreler tekrar yağ depolamaya başlar. Hasta 3 ayda verdiği kiloyu 3 günde geri alır.

Liposuction işleminde ise; direk olarak yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılır. Düşünün ki karın bölgenizde 10 tane yağ hücresi vardı. Bunlar tam kapasite dolu iken (6 kat yağ depolar) 60 birim yağ depolamaktaydı. Diyet ya da egzersiz yaptınız ve bu hücreler içlerindeki yağın çoğunluğu boşalttı. Ama halen 10 tane yağ hücreniz var ve siz yemeye başladığınızda 60 birime kadar yağ depolayabilecekler. Oysa liposuction işlemi ile bu 10 yağ hücresinin 7 tanesini dışarı attınız. 3 tane yağ hücresi kaldı. Yemeye devam etseniz bile en kötü ihtimalle 18 birim yağ depolayabilirsiniz.

Sonuç olarak; liposuction işlemi istenmeyen yağ birikimlerinizden kurtulmanızla yetinmez, o bölgenin yağ depolayabilme kapasitesini de önemli ölçüde azaltır.

You can vote

Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Mesaj Gönder
Sizi arayıp detaylı bilgi vermemizi istermisiniz ?
İsminiz Soyadınız
Telefon Numaranız
Bilgi almak istediğiniz tedavi
GÖNDER
CONTACT
US
YOUR
NAME
YOUR
EMAIL
YOUR
PHONE
YOUR
MESSAGE
SEND MESSAGE