Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Cilde rengini veren melanin pigmentidir. Melanin pigmentinin ciltte düzensiz bir dağılım göstermesine ise cilt lekesi denilmektedir. Bayanlarda daha sık görülen cilt lekeleri, genellikle bronlaşmak için güneş ışınların aşırı derecede maruz kalmaktan kaynaklanmakta olup, yaşın ilerlemesi ile birlikte lekeler daha çok fark edilir hale gelir. Bunun yanında kullanılan bazı hormon ilaçları, gebelik, tüylerde renk değişimi amacıyla kullanılan kremler, cilt üzerine uygulanan deodarant, parfüm gibi kimyasal içerikli ürünler, alkallü ıslak mendil kullanımı gibi nedenler de cilt lekelerinin görülme olasılığını artırmaktadır. Günümüzde lekelerden korunmak için çeşitli yöntemler uygulanıyor olsa da son yıllarda küresel ısınmayla gelen etkilerin sonucu olarak gelen zararlı güneş ışınlarından korunmak adına güneşten koruyucu kremlerin kullanılması son derece önemlidir ve bu konuda çocuklara ayrı bir hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Leke tedavisi amacıyla uygulanan tedavileri kimyasal peeling, PRP ile leke tedavisi, OXYJet Oksijen terapi ile leke tedavi yöntemleri şeklinde sıralama yapılabilir.

Lazer Leke Tedavisi

Cilt lekeleri yüzde faklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi farklı tiplerde de ortaya çıkabilmektedir. Sonuç olarak estetik kozmetik anlamda probleme sebep olan cilt lekeleri, bireylerin sosyal yaşamlarını da etkileyen bir role sahiptir. Bu durum ciddi oranda psikolojik sıkıntıların yaşanmasına neden olmakta olup, sağlık etiği açısından yaşanabilecek bu riske karşı önlem alınmaya çalışılması da gayet doğaldır. Melanin miktarının fazla olduğu bölgelerde bulunan cilt lekeleri, doğumdan itibaren, bazıları ergenlikte, bir kısmı yaşlanmayla, bir kısmı ise güneş ve dış etkenler sonucu oluşmaktadır. Q switched nd yağ, karbondioksit ve erbium lazer gibi farklı tipte lazerle cilt lekesinin bulunduğu bölgedeki melanin hücrelerinin azaltılmasına lazer leke tedavisi denilmektedir. Yöntemler arasında ki Q switched nd yağ lazer yöntemi uygulamada en ideal olan yöntem olup, işlem sırasında lazer enerjisi yönünden melanin pigmentiyle ilgisi olmayan hücrelere zarar vermeden gerçekleştirilmektedir. Lazerle leke tedavisi bireylerde bulunan leke sorunlarının dağılımlarına, işlemde kullanılan lazer tipine göre seanslar şeklinde düzenlenen bir tedavi olup, bir kişinin kaç seans geçireceği baştan tahmin edilemeyebilir. Ancak melesma gibi güneş lekesi olmayan cilt lekesi tedavilerinin seans sayısının beşe çıktığı söylenebilir.

Enzimatik Peeling

Melanin pigmenti toplandığı bölgede koyu bir renk alarak cildin yüzeyinde lekelerin oluşmasına neden olur. Bu reng oluşumunun dönüşümünü yöneten tyrosinase enziminin baskılanması ve etkisinin bloke edilmesi ile ciltte melanin oluşumunun önüne geçilmesi yöntemine enzim peeling denilmektedir. Bu yöntem güneş lekeleri, lentigo (yaşlılık lekeleri), melazma (doğum lekeleri) tedavisinde etkin bir şekilde kullanılan bir yöntemdir.

Kimyasal Peeling

Farklı konsantrasyonlarda ve etki gücünde hazırlanan özel solüsyonların cilde sürülmesi ile lekelerin yok edilmesi işlemine kimyasal peeling denilmektedir.  Kimyasal peeling de yanıkların oluşmasına ve lekeye sebep olan hücrelerin dökülmesine dayanan bir yöntem olup, ölen eski hücrelerin yerine genç yeni hücrelerin oluşması esasıyla işleyen bir tedavidir. Sivilce lekelerinin, akne ve siyah noktaların, kırışıklıkların giderilmesinde etkin bir şekilde rol oynayan kimyasal peeling cildin gençleşmesini ve dirilik kazanmasını sağlamaktadır.

Karbon Peeling

Son yıllarda uygulama konusunda fazlaca tercih edilen karbon peeling, deri üzerinde yara ve kabuklanma olmadan lazerle cilt soyma sonucu gençleştirme işlemine denilmektedir.

Mekanik Peeling

Belirli basınçla cilde alüminyum hidroksit kristlallerinin püskürtülmesiyle rahatsızlık duyulmadan, alt derinin uyarılması ve genç deri oluşmasını sağlayan uygulamaya mekanik peeling denilmektedir.

Dövme Silme

Dövme yapılmış cilt dokusundan lazerle dövmelerin silinmesi işlemi dövme silme işlemi olarak bilinmektedir.

You can vote

Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Mesaj Gönder
Sizi arayıp detaylı bilgi vermemizi istermisiniz ?
İsminiz Soyadınız
Telefon Numaranız
Bilgi almak istediğiniz tedavi
GÖNDER
CONTACT
US
YOUR
NAME
YOUR
EMAIL
YOUR
PHONE
YOUR
MESSAGE
SEND MESSAGE