Karın Germe

Karın Duvarı Nedir? Yapısı Nasıldır ?

Karın duvarı (iç karın), birbirine yapışıkkaslar ve sert zarlar tarafından oluşturulan ve tıpkı bir silindir gibi iç organları sararak, onları koruyan bir yapıdır. Aynı zamanda bu kas gruplarının kasılıp gevşemesi, gövdenin farklı yönlere hareket etmesini sağlar. Karın duvarının ön kısmı, göğüslerin hemen altından başlayıp, kasığa kadar uzanan bir çift kastan oluşturulur. Bunlara‘Rektus Abdominis Kasları’ denir. Rektus kasları, gövdenin öne doğru eğilmesini (mekik hareketi) sağlar. Tüm karın duvarının en zayıf yeri, iki rektus kası arasında uzanan ve kasları birbirne bağlayan kalın zardır.

Gebeliğin Karın Duvarında Oluşturduğu Deformasyonlar Nelerdir ?

Gebelik döneminin son aylarında karın iyice büyür. Kontrolsüz kilo alan ya da karın duvarıyeteri kadar dirençli olmayan kadınlarda karın duvarı genişler. Aynı zamanda rektus kaslarını bir arada tutan zar yırtılır ve kaslar birbirinden uzaklaşır. Bu duruma ‘Rektus Diyastazı’ denir.

Özellikle tekrarlayan gebelikler sonrasında; birbirinden uzaklaşan rektus kasları arasından mide öne doğru yer değiştirir, genişler. Hacmi artan mide, doymahissinin oluşumunu geciktirir, Daha fazla yemek yenmesi neticesinde mide daha da öne çıkar. Bu durum kadında hem karın sarkması hem de şişmanlık (obezite) olarak ortaya çıkar. Karın bölgesinin yağlanması ve genişlemeye bağlı deri sarkması tabloya eşlik eder.

Sonuçta; göbek deliğinin üzerinde şişlik ile karakterize midenin genişlemesi ve göbek deliğinin altında deri sarkması kalıcı bir problem olarak ortaya çıkar.

Karın Sarkmasının Oluşturduğu Sorunlar Nelerdir?

En önemli sorun önlenemeyen kilo alımı ve şişmanlıktır. Bu hastalar gece boyunca mide içeriğinin boşalmasına bağlı;sabahları kendilerini daha ince ve formda hisseder. Ancak öğleden sonra midenin öne hareketi ve karın sarkması ortaya çıkar.
Kişi karın sarkması nedeniyle olduğundan daha yaşlı ve formsuz görünürken, ileri kilo alımlarında hareketlilik azalır.
Karın sarkması;kadının kendi vücudunu beğenmeme, güven duygusunda azalma ve giysileriüzerine yakıştıramama, vücudunun dikkat çekmesinden kaçınma gibi gerekçelerle sosyal ortamlardan uzaklaşmasına yol açar.

Karın Germe Ameliyatı(Abdominoplasti) Nedir ?

Sarkmış karın derisinin toplanması, genişleyen ve birbirinden ayrılankarın kaslarının tekrar onarılmasınısağlayan ameliyata ‘Abdominoplasti’ adı verilir. Bu ameliyatta; sezeryan kesisine benze bir kesi yapılarak, önce rektus kaslarına ulaşılır. Bu kaslar boylu boyunca birbirine dikilerek, aralarındaki ayrışma düzeltilir. Bu işleme ‘Rektus Plikasyıonu’ denir. Hastanın beden olarak belirgin incelmesini sağlayan esas işlem rektus plikasyonudur. Takiben aşağı doğru sarkan fazla deri alınarak, sarkma problemi giderilir.Karın Germe Ameliyatının Tipleri Nelerdir ?
Karın germe ameliyatı mini ve tam olarak 2 şekilde yapılabilir. Ameliyatın ne şekilde yapılacağını belirleyen şey; rektus kaslarındaki gevşeme derecesi ve derideki sarkma miktarıdır.Tam Karın Germe Ameliyatında; Göbek deliği yerinden ayrılarak, birbirinden ayrışmış kaslar yukarıdan aşağı kadar dikilir ve göbek deliğinden itibaren alttaki sarkmış kısım tamamen çıkarılır.

Mini Karın Germe ameliyatında ise işlem sadece göbek deliğinin altında kalan kısma uygulanır, göbek deliği yerinden ayrılmaz.

Karın Germe Ameliyatı ve Sonrası Süreç Nasıldır ?

Ameliyat öncesi dönemdehastanın en az 2 süreyle sigara içmemesi önerilir. Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Beraberinde yapılacak işlemlere göre yaklaşık 2-3 saat arasında sürer. Ameliyat sonrası hastanın belirgin ağrısı olmaz.Erken dönemde hasta ayağa kaldırılır ve yürütülür. Kanama kontrolü amacıyla hasta iki gün hastanede takip edilir. Taburculuk sonrası hastanın 4-6 hafta arasında özel bir korse kullanması istenir. Ameliyat izi iç çamaşırın altında kaldığından ve iyi bir iz tedavisi uygulandığı takdirde sorun oluşturmaz. Hastanın 8 hafta süreyle ağır yük kaldırmaması gerekir. Uygun planlama ile karın germe ameliyatı sonrasında 4-6 beden incelme sağlanabilir.

You can vote

Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Mesaj Gönder
Sizi arayıp detaylı bilgi vermemizi istermisiniz ?
İsminiz Soyadınız
Telefon Numaranız
Bilgi almak istediğiniz tedavi
GÖNDER
CONTACT
US
YOUR
NAME
YOUR
EMAIL
YOUR
PHONE
YOUR
MESSAGE
SEND MESSAGE