Çipli Meme Protezi

Silikon meme implantları: son 10-15 yıl içerisinde, meme büyütme, şekillendirme ve meme kanseri gibi farklı nedenlerle memesini kaybetmiş hastalarda yeniden meme oluşturma amacıyla yaygın olarak kullanılmış ve kendisine güvenlik ve etkili sonuç sağlama açısından haklı bir yer edinmiştir. Meme büyütme ve şekillendirmenin bilinen en sağlıklı ve etkili yöntemi silikon meme implantı kullanımıdır.Sayıları tam olarak bilinmemekle birlikte, dünyada 6-8 milyon kadında silikon meme implantı bulunmakta, bu sayı her geçen gün artmaktadır. Ancak silikon meme implantlarının uygulama süreci ve sonrasında: gerek uygulayıcıya gerek üretici firmaya gerekse vücudun gösterdiği biyolojik tepkilere bağlı olarak bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Güncel sağlık teknolojisinde çipli implant olarak adlandırılan çipli meme protezleriüretilmeye başlanmıştır.
Silikon Meme İmplantı uygulamasında sık karşılaştığımız sorunlar:

1- Meme büyütme ve şekillendirme amacıyla kullanılan implantların, standartlara uygun olarak üretilmesi, transfer edilmesi ve steril şartlarda uygulanması gerekir. Bu standartların belirlenmesinde FDA (food and drug administration) onayı aranmalıdır. Her implantın markası, hangi tarihte, nerede ve hangi teknoloji ile üretildiği, hacmi, şekli ve yüzey doku özellikleri hasta tarafından bilinmeli ve kayıt altına alınmalıdır. Üretici firmaların bu özellikleri belirten bazı belgeler düzenlemesine rağmen çoğu zaman hastalar tarafından bu belgeler düzenli olarak saklanmamaktadır.

2- Silikon meme implantlarında uygulama sonrası karşılaşılabilecek en önemli sorunlar: erken dönemde kanama ve enfeksiyondur. Daha geç dönemde ise, silikon etrafında sıvı birikimi ile karakterize olan seroma ve bazen ciddi sorunlara yol açabilen kapsül kontraksiyonudur. Nadiren gelişen spontan rüptürler (implantın doku içerisinde patlaması, yırtılması) vakit kaybetmeden implantın çıkarılmasını ve dokuların temizlenmesini gerektirir.

3- Meme silikonları yuvarlak ve anatomik olarak başlıca iki fiziksel formda üretilirler. Anatomik implantlar, daha doğal bir görünüm sağladığı gerekçesiyle tercih edilir. Ancak asimetrik bir şekle (damla) sahip oldukları için doku içerisinde döndüklerinde ya da kaydıklarında dışarıdan net olarak belli olan asimetri ve deformasyonlara neden olurlar. Yuvarlak protezlerde bu sorunla karşılaşılmaz

4- Silikon meme implantların kabuk yüzeyleri düz ve pürtüklü formda olabilir. Düz yüzeyli implantlarda kapsüler kontraksiyon oranı daha fazla iken, pürtüklü yüzeye sahip implantlar dokuya daha iyi tutunur, kapsüler kontraksiyon riski daha düşüktür. Ancak uzun dönemde yüzey pürtüklüğü, dokular üzerinde bir irirtasyona yol açabilmekte ve farklı tabloların gelişmesine yol açabilmektedir.Yeni Nesil İmplantlar (çipli implantlar) bize ne vadediyor?

  • Çip= dijital kimlik kartı

Çipli meme implantlarının en önemli özelliği: kendi üzerlerinde dijital bir kimlik taşımalarıdır. İmplantın üzerinde bulunan bu mikroçipler, implantın hacmini, şeklini, kabuk yapısını, üretim tarihini, üretim yerini ve seri numarasını içeren bilgileri taşır. Böylece yapılan ameliyatın üzerinden kaç yıl geçerse geçsin, göğüs üzerine tutulan bir dedektör aracılığı ile bu bilgilere her zaman ulaşilabilir. Diğer taraftan çipli implant kullanımı, hastaya FDA onayı almış ve belli bir üretim kalitesine sahip implantların uygulandığınıda göstermektedir.

  • Tanısal verilerin elde edilmesi

Göğüs üzerine tutulan dedektör yardımıyla elde edilen diğer bir veri, implant çevresindeki lokal vücut sıcaklığının derecesidir. Özellikle ameliyat sonrası erken dönemde doku içi kanama ya da enfeksiyon varlığından şüphelenildiğinde, çip yardımıyla elde edilen lokal ısı artışının varlığı, erken tanının konmasını desteklemektedir.Çipli implantteknolojisinin varlığı: daha ileriki zamanlarda bazı teknolojik gelişimlere zemin hazırlamaktadır. Belki de implant kabuğunun yırtılması, kapsül kontraksiyonu ya da  seroma gelişimi gibi durumlarda, farklı indikatörlerin takip edilmesi ile bir erken uyarı sistemi vazifesi görecektir.

  • Pozisyona göre değişen dinamik form

Yeni nesilçipli meme implantlarıbize sağladığı diğer bir avantaj, ‘süper jel’ adı verilen içerik ile imal edilmiş olan ergonomik formdur. Ergonomik form meme implantları, yuvarlak ve anatomik form meme implantları dışında 3. bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu formdaki implantlar, vücudun pozisyonuna göre şekillenmekte, örneğin ayaktayken damla formunu almakta, sırt üstü yatar pozisyondayken ise yuvarlaklaşmaktadır. Böylece memenin o doğal yapısı daha iyi taklit edilmektedir. Nano teknoloji ile üretilen bu dış kabuklar, sızdırmazlık açısından son derece güvenilirdir. Dış yüzey çevre dokuya daha iyi tutunacak kadar dalgalı bir yapıya sahip iken, doku düzeyinde iritasyon yaratmayacak yumuşak geçişlere sahiptir.

  • Pürtüklü ama pürtüksüz yüzey

Yeni nesil çipli meme implantlarındaki diğer önemli bir değişim dış yüzeyde yaşanmaktadır. günümüze kadar üretilen tüm implantlarda dış kabuk, poliüretan ya da farklı maddeler kullanılarak imal edilmektedir. Yeni nesil implantlarda, implantın içeriği ve dış kabuğun tamamı nano teknoloji ile sadece ve pür silikondan imal edilmiştir.

Bu özelliği sayesinde; meme implantı uygulamalarında önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan kapsül kontraksiyon oranında 3 kat azalma sağlanmıştır. Sonuç olarak yeni nesil çipli meme implantları ile göğüs estetik ameliyatları  çok daha güvenli ve düşük komplikasyon oranları ile yapılmaya devam edilecektir

You can vote

Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Mesaj Gönder
Sizi arayıp detaylı bilgi vermemizi istermisiniz ?
İsminiz Soyadınız
Telefon Numaranız
Bilgi almak istediğiniz tedavi
GÖNDER
CONTACT
US
YOUR
NAME
YOUR
EMAIL
YOUR
PHONE
YOUR
MESSAGE
SEND MESSAGE