Boyun Germe

Boyun ve Çene Altına (gıdı) Yönelik İşlemler

Boyun Germe (neck lift) Nedir ?

Boyun bölgesinde oluşan deformasyonlarda, yüzdeki faktörlerin bir çoğu geçerlidir. Yaşlanma, cilt yapısı, yerçekimi ve sigara kullanımı en önemli faktörler arasında sayılabilir.
Klasik olarak çene kemiği alt kenarıboyunca uzanan (jawline) sarkmalar, yüz germe ameliyatına benzer bir yöntemle düzeltilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır, kulak önü ve arkasından yapılan kesilerle girilerek, boyun cildi kaldırılır. Takiben SMAS (Süperfisyal muskulo aponevrotik sistem) yukarı doğru asılır ve cildin fazlası kesilerek çıkarılır. Hastanın 1-2 gün hastanede kalması yeterlidir. İyileşme döneminde 3-4 hafta süreyle boyun cildinde uyuşukluk ve keçeleşme görülebilir.

Platismal Sarkma ve Platismoplasti Nedir ?

Boyun derisinin hemen altında çene kenarından köprücük kemiklerine doğru uzanan, ince yapıda ve ’platisma’ adı verilen bir kas uzanır. Platisma kasında, yaşlanma ile birlikte oluşan kısalmalar (kontraktür), kendini çene altından başlayıp, göğüs duvarına doğru uzanan bir çift sarkma hattı şeklinde gösterir. (platismal bant). Bu sarkmalar yaşla birlikte ilerleyerek devam eder.
Platismal bantların tedavisinde; çene altından yapılan küçük bir kesiyle bu kaslara ulaşılır. İki taraflı olarak uzanan platisma kaslarının iç kenarları, boylu boyunca birbirine dikilerek, estetik bir boyun kavsi yeniden elde edilir (Platismoplasti). Platismoplasti çoğu zaman çene altına liposuction ya da boyun germe ameliyatlarıyla kombine edilebilir. Çene altındaki dikiş yeri haftalar içerisinde hiç iz kalmadan iyileşir. Hastanın 24 saat hastanede kalması yeterlidir. Ameliyat sonrası 1 hafta süreyle boyun bandajı kullanması önerilir.

Çene Altı Liposuction Nedir ?

Hastalarda çoğu zaman da ‘submental bölge’ (gıdı bölgesi) olarak bilinen bölgede yağlanma ve yelelenme sıkça karşılaşılan bir problemdir. Çene altı yağ birikimleri, liposuction (yağ emme) yöntemi ile izsiz ve basit bir şekilde giderilebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; hastanın çene ucunun normal pozisyonda olup olmadığıdır. Zira çene ucu geride olan hastalarda, gıdı bölgesine ne kadar liposuction yapılırsa yapılsın, boyun kavsi ortaya çıkmaz. Bu gibi durumlarda, çene ucunu öne almak için çene protezleri kullanılabilir. Hastanın bu işlemde hastanede yatması gerekmez. İşlemden sonra 1 hafta süreli özel bir bandaj kullanımı faydalıdır. Tam sonuç ameliyattan 4-6 hafta sonra elde edilmektedir.

You can vote

Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Mesaj Gönder
Sizi arayıp detaylı bilgi vermemizi istermisiniz ?
İsminiz Soyadınız
Telefon Numaranız
Bilgi almak istediğiniz tedavi
GÖNDER
CONTACT
US
YOUR
NAME
YOUR
EMAIL
YOUR
PHONE
YOUR
MESSAGE
SEND MESSAGE